Чай Пуер

Чай Пуер: таємничий та привабливий

Час над ним не владний. Саме так можна сказати про чай, історія якого налічує кілька десятків століть. Мова, як неважко здогадатися, йдеться про чай пуер, технологія виготовлення якого за довгі роки практично не змінилася.

Як виробляють чай Пуер

Обминути тонкість виготовлення пуеру не можна тільки тому, що саме вони роблять цей сорт чаю унікальним. Листя пуера збирається виключно зі старих дерев. І чим старше чайне дерево, тим більшою цінністю матиме чай з його листя. Спочатку великі чайні листи піддаються пресуванню, після чого починається природний процес старіння.

У випадку, коли мова заходить про дійсно дорогий і витриманий пуер, процес старіння може тривати 20-30 років. Причина, через яку чайні листи витримують так довго, очевидна – час робить смак пуера вишуканішим. Не дивно, що відомо чимало випадків, коли пресований пуер закладався на ферментацію при народженні дочки. Насолодитися ж чудовим чаєм вдавалося лише тоді, коли дочка, що подорослішала, виходила заміж. При цьому пуер цілком міг виступати і як дорогий посаг.

Зараз, коли виробництво пуеру поставлено на «широку ногу», виробники навчилися оминати тривалий і вкрай невигідний з погляду фінансів процес природної ферментації. Рятує прискорена ферментація. Великі чайні листи складаються в пакунки та змочуються водою. Живильна волога запускає процес бродіння, після чого людині залишається хіба що керувати процесом ферментації. Справа ця дуже клопітка і відповідальна. Необхідно постійно контролювати температуру та вологість усередині чайної «купи», дозволяючи мікроорганізмам та бактеріям виконувати свою роботу.

Кінцева стадія виготовлення пуеру – пресування. Але якщо раніше чай пресували швидше задля зручності його транспортування та зберігання, то тепер у пресуванні листів пуеру жодної необхідності немає. Це не більше ніж данина традиції та улюблена багатьма «родзинка» цього виду чаю. На приводу у любителів пуеру йдуть і самі виробники, що пресують його в невелику цеглу, кулі, млинці. Часто на пресованому пуері можна розглянути цілі зображення або написи. Втім, до смакових властивостей чаю зовнішня краса не має жодного стосунку. Справжні любителі пуера без проблем задовольняються маленькими непоказними кульками, які чудово підходять для однієї заварки.

Цілющі властивості чаю Пуер

Про цілющі властивості чаю пуер можна говорити довго. За мінімального вмісту кофеїну пуер здатний підвищити працездатність, підняти життєвий тонус. Здавна відомий і сприятливий вплив пуера на систему травлення, печінку, жовчний міхур. Пуер можна рекомендувати тим любителям чаю, хто хоче не лише насолодитися вишуканим смаком, але й покращити колір шкіри, активізувати в організмі метаболічні процеси, знизити тиск та рівень холестерину.

Головне – знати міру. Наскільки пуер виявиться доречним ранком перед далекою дорогою або відповідальним заходом, настільки ж він може припасти «не до двору» перед сном. Не варто забувати й про те, що після вживання міцно завареного пуеру може бути легкий ефект сп’яніння. Одним словом – таємничий і такий привабливий чай пуер однозначно вартий уваги.